Gdzie jesteśmy?
Gdzie jesteśmy?

Sprawdź na jakich pływalniam działamy

Previous Next

Zapraszamy na zajęcia

Zajęcia prowadzimy we wtorki, piątki, soboty i niedziele


Zapisz sięZgłoś nieobecność

 

Przed zajęciami

 1. Nie należy smarować dziecka oliwkami i kremami.
 2. Jeśli podczas zajęć wymagane są czepki, należy pokazać się dziecku kilka razy wcześniej w domu w czepku, aby nie bało się rodzica podczas lekcji.
 3. Nie należy karmić dzieci później niż na pół godziny przed zajęciami. Wyjątek stanowi karmienie piersią.

Co zabrać ze sobą na zajęcia?

 1. Zaświadczenie od lekarza pediatry o braku przeciwwskazań do zajęć w wodzie lub podpisane przez rodziców oświadczenie.
 2. Ważny karnet.
 3. Strój kąpielowy dla rodzica i pieluszkę do pływania dla dziecka (pieluszki Huggies można zakupić bezpośrednio u nas przed zajęciami w cenie 25 zł/paczka).
 4. Klapki dla rodzica i obuwie na zmianę dla dzieci chodzących.
 5. Ręcznik dla siebie i dwa ręczniki lub ręcznik i szlafroczek dla malucha.
 6. Nosidełko (można je wnieść na teren pływalni, po wyrażeniu zgody przez kierownictwo obiektu).
 7. Kosmetyki dla siebie i dla dziecka (mydło, oliwka, itp.) oraz suszarkę do włosów, jeśli nie ma na wyposażeniu basenu
 8. Pieluszkę na zmianę
 9. Przekąskę by posilić się po zajęciach.

Pierwsze kroki na terenie pływalni

 1. Do przebieralni wchodzimy z dzieckiem 15-20 minut przed zajęciami (przed wejściem, zmieniamy obuwie w szatni). Wózki zostawiamy w wyznaczonym miejscu, wskazanym przez organizatorów zajęć.
 2. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem by samemu się przebrać jest zapięcie malucha w nosidełku.
 3. Przed zajęciami obowiązuje wspólny prysznic rodzica z dzieckiem.
 4. Zajęcia odbywają się z instruktorami. Instruktorzy pomagają Państwu przy wejściu i wyjściu z wody. Jeśli trzeba wejść do wody po drabince, instruktor przytrzymuje dziecko, rodzic sam wchodzi do wody, a następnie odbiera dziecko od instruktora.
 5. W czasie ćwiczeń nie podajemy dzieciom smoczka.
 6. Po zajęciach myjemy dziecko mydłem pod prysznicem. Dobrze osuszone dziecko smarujemy oliwką lub kremem.
 7. Po wyjściu z szatni zaleca się odczekać jeszcze ok. 20-30 minut na terenie pływalni.

Zajęcia na pływalni dla niemowląt

Od kilku lat w Polsce coraz bardziej popularne są zajęcia na pływalni dla niemowląt jako aktywna forma spędzania wolnego czasu rodziców z dziećmi. Zwiększyła się również świadomość i wiedza rodziców na temat wpływu takich zajęć na rozwój ich dzieci. Kilkutygodniowe maluchy poprzez kontakt z wodą, zabawy z rodzicami i innymi niemowlętami poznają świat od innej strony. W wodzie dziecko zyskuje świadomość własnego ciała i ma możliwość odbioru różnorodnych bodźców (słuchowych, wzrokowych, dotykowych).

Kiedy najlepiej rozpocząć zajęcia na pływalni?

Niemowlę w wieku 2-3 miesięcy nadal ma odruch z okresu płodowego wstrzymywania oddechu, dzięki któremu, po zanurzeniu się w wodzie nie otwiera ust i nie połyka wody. Odruch ten utrzymuje się do 6-8 miesiąca życia. Na takie zachowanie niemowlęcia wpływa również budowa gardła i krtani oraz oddychanie przez nos. W związku z tym, najlepiej jak niemowlę zacznie uczęszczać na zajęcia na pływalni ok. 3 miesiąca życia. Zanim pójdziemy z dzieckiem na basen należy skonsultować to z pediatrą.

Dlaczego warto pływać z niemowlęciem?

Zajęcia na pływalni mają wpływ na rozwój psychiczny i fizyczny dziecka. Fizyczny: stymulują rozwój ruchowy, relaksują mięśnie, wpływają na koordynację ruchów, usprawniają zmysł równowagi, aktywizują układ kostno-stawowy, zwiększają odporność dziecka na infekcje. Psychiczny: ćwiczenia na pływalni są wspaniałą formą zabawy dla dziecka, rozwijają więzi emocjonalne pomiędzy rodzicami a dzieckiem, zwiększają dzieciom poczucie bezpieczeństwa, pozwalają nawiązać pierwsze kontakty z rówieśnikami. Warto zaznaczyć, że w niektórych schorzeniach zajęcia na pływalni są szczególnie zalecane, zwłaszcza w neurologicznych: nieprawidłowe napięcie mięśniowe ( obniżone, wzmożone), opóźniony rozwój psychoruchowy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły pływania dla niemowląt?

 1. Uprawnienia i doświadczenie kadry instruktorskiej: zajęcia prowadzone są przez trenerów i instruktorów pływania oraz nauczycieli wychowania fizycznego posiadających przeszkolenie do prowadzenia ćwiczeń ruchowych w wodzie z niemowlętami i małymi dziećmi.
 2. Temperaturę wody w basenie: temperatura wody powinna wynosić 30-32 stopnie Celsjusza. W niecce basenowej wskazana jest obecność pewnej ilości chloru, bo tylko chlor zapewnia mikrobiologiczną czystość wody.
 3. Udogodnienia w szatniach dla najmłodszych użytkowników: specjalnie przygotowane stanowiska do przebierania dzieci zapewniają bezpieczeństwo i wygodę.
 4. Ilośc osób w grupie: ilość osób w grupie ustalana jest przez organizatorów zajęć, jednak na jednego instruktora nie może przypadać więcej niż 15 dzieci, w zajęciach z dzieckiem w wodzie uczestniczy jedno z rodziców (lub inny opiekun prawny).

Jak przygotować się do zajęć?

Bardzo ważne jest, aby powoli zaznajamiać niemowlę z pływalnią, zajęciami i dostosować zajęcia do jego możliwości. Na pływalni, którą wybierzemy muszą być stworzone odpowiednie warunki: - temperatura wody (dla niemowląt od 3 do 7 miesięcy – 31-32 st.C, w drugim półroczu 30-31 st.C) i otoczenia, - woda w basenie powinna być oczyszczana przez filtry przepływowe. Aby dziecko miało komfort w czasie zajęć powinno być nakarmione około 2 godziny wcześniej.

Przeciwwskazania do udziału w zajęciach na pływalni:

Ostre infekcje dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, - nawracające zakażenia i przewlekłe choroby układu moczowego, - nawracające zapalenia ucha środkowego, - nasilony refluks żołądkowo-przełykowy, - niektóre przewlekłe choroby układu oddechowego (wady układu oddechowego, - mukowiscydoza, - ciężka astma skrzelowa), - niektóre choroby skóry ( nasilone atopowe zapalenie skóry, zmiany ropne, grzybice skóry, opryszczka), - uczulenie na ozon. Nie powinno się też chodzić na basen przez kilka dni po przebyciu infekcji, ale również wtedy, gdy widzimy, że dziecko ma gorsze samopoczucie danego dnia ( np. : po szczepieniu, w czasie ząbkowania). Zajęcia na pływalni są wspaniałą zabawą, ale i okazją do nowych przeżyć dla odkrywających świat niemowlaków. Dr n. med. Alicja Karney, SPECJALISTA PEDIATRII z Instytutu Matki i Dziecka

Informacje dodatkowe?

http://www.pspn.org/assets/uploaded/ABC/pdf/2-2012.pdf